ČO JE BOTOX?

Botulotoxín typu A, známy ako Botox, je vlastne toxín, ktorý spôsobuje botulizmus. Využíva sa však jeho schopnosť vyvolať svalovú paralýzu na medicínske účely v estetickej medicíne a tiež pri niektorých neurologických ochoreniach. V prípade estetickej medicíny sa preslávila najmä ošetrením vrások, dosiahnutím estetického zdokonaľovacieho zákroku, ktorý si nevyžaduje prechod cez operačnú sálu.

POUŽITIE A APLIKÁCIE BOTOXU

Dnes sa Botox používa v rôznych medicínskych aplikáciách. Patria sem strabizmus, blefarospazmus, vertebrálna bolesť, dystónia, hyperhidróza, migréna a inkontinencia moču. V estetickej medicíne sa naopak využíva najmä na elimináciu či redukciu mimických vrások a mimických znamienok. Posledne menovaný súvisí so skutočnosťou, že je to jedna z procedúr, ktorá ponúka najviac výhod na dosiahnutie uvedených výsledkov, je bezbolestná a s okamžitými účinkami.

Botox sa aplikuje najmä na čelo, medzi obočie, po stranách očí, po obvode úst a tiež na krk. Trvanie liečby tohto druhu sa pohybuje približne od 4 do 6 mesiacov.

V AKOM VEKU JE MOŽNÉ APLIKOVAŤ BOTOX?

Vhodný vek na aplikáciu botoxu musí určiť konzultovaný odborník na estetickú medicínu. Priemerný vek je však od 30 rokov.

VÝHODY BOTOXU

Existuje mnoho výhod, vďaka ktorým je Botox jedným z najpoužívanejších estetických ošetrení súčasnosti:

  • Dosiahne mladistvejší vzhľad
  • Vytvára vynikajúce výsledky pri odstraňovaní vrások a mimických liniek
  • Napomáha proti migréne
  • Zabraňuje tvorbe vrások u ľudí vo veku 30 až 50 rokov

Ak vezmeme do úvahy hlavne snahu o odstránenie alebo redukciu vrások, Botox má oproti iným ošetreniam výhody:

  • Možno ho aplikovať kedykoľvek počas roka
  • Vyhnete sa potrebe chirurgického zákroku
  • Má okamžité účinky
  • Je to prax, ktorá nespôsobuje bolesť
  • Má veľmi málo kontraindikácií
  • Nežiaduce účinky nie sú časté

AKÉ NEPRIAZNIVÉ ÚČINKY MÔŽE MAŤ BOTOX?

Prvým odporúčaním je vykonávať tento typ ošetrenia výlučne s odborníkmi v oblasti estetickej medicíny. V Dental Group máme profesionálov s dlhoročnou praxou a skúsenosťami v odbore. Odborníci zvyčajne neodporúčajú botoxové implantáty ľuďom mladším ako 20 rokov. Neodporúčajú sa ani v oblastiach pod krkom. Na túto kúru by nemali chodiť tehotné ženy a rovnako ani ľudia, ktorí sú alergickí na neurotoxínový komplex. Špecialista, ktorý vyvíja liečbu, musí vedieť, či pacient užíva iné lieky, pretože niektoré môžu ovplyvniť účinky.

ROZDIELY MEDZI BOTOXOM A KYSELINOU HYALURÓNOVOU

Kyselina hyalurónová pozostáva z látky prírodného pôvodu. Telo je schopné si ju vytvárať. Jej hlavnou funkciou je zadržiavať tekutinu a dodávať objem. Používa sa najmä na vyplnenie vrások alebo výrazových znamienok na tvári. Je dôležité mať na pamäti, že s pribúdajúcimi rokmi telo túto látku prestáva produkovať. To vedie k starnutiu pokožky. Zatiaľ čo kyselina hyalurónová vypĺňa vrásky, botox paralyzuje svaly, aby zabránil vzniku vrások. Kyselina hyalurónová sa aplikuje do samotných vrások, zatiaľ čo botox sa aplikuje do svaly tváre.

TIPY, AKO ÍSŤ NA BOTOX

Prvou radou je vyhľadať odborníka na estetickú medicínu. Preto je dôležité informovať špecialistu o celkovóm zdraví pacienta, od užívania liekov až po možné už existujúce ochorenia. Je dôležité, aby sa počas prvej konzultácie vyriešili všetky prípadné pochybnosti. Odporúča sa tiež poradiť sa s odborníkom, či je Botox vhodnou liečbou pre vaše estetické ciele.

PÔVOD BOTOXU

Jediné vlastnosti, ktoré boli o toxíne pred časom známe, boli jeho negatívne stránky. Súviseli s botulizmom. Počas 70. rokov však boli objavené ďalšie vlastnosti, ktoré by mohli pomôcť strabizmu či lenivému oku. Odvtedy sa jeho výskum a využitie v medicíne zvyšuje. Od roku 2002 sa začal šíriť v estetickej medicíne a stal sa dlhodobo jednou z najžiadanejších liečebných metód.