Vieme, že nie je nič lepšie ako vlastné zuby. Ale niekedy, keď utrpíme náraz alebo keď sú zuby vážne poškodené v dôsledku patológie ústnej dutiny, nie je možné ich udržať. V týchto prípadoch sú zubné implantáty najlepšou možnosťou, ako obnoviť Váš úsmev . Tieto umelé zubné korienky sú navrhnuté tak, aby dokonale napodobňovali Vaše vlastné zuby . Vložené do maxilárnej oblasti, kde bol predtým prirodzený koreň zuba, poskytujú držanie ekvivalentné prirodzenému zubu.

AKÉ SÚ VYHODY ZUBNÝCH IMPLANTÁTOV?

  • Vylepšený vzhľad. Zubné implantáty vyzerajú a pôsobia ako vaše vlastné zuby. A keďže sú navrhnuté tak, aby sa spojili s kosťou, stanú sa trvalými.
  • Vylepšená reč. Pri nedostatočne priliehajúcich zubných protézach môžu zuby v ústach skĺznuť, čo spôsobí, že budete mrmlať alebo nezreteľne hovoriť. Zubné implantáty vám umožňujú hovoriť bez obáv, že by zuby mohli skĺznuť.
  • Zlepšený komfort. Pretože sa stanú vašou súčasťou, implantáty eliminujú nepohodlie spojené s vyberateľnými protézami.
  • Jednoduchšie stravovanie. Posuvné zubné protézy môžu sťažiť žuvanie. Zubné implantáty fungujú ako vaše vlastné zuby a umožňujú vám jesť svoje obľúbené jedlá s istotou a bez bolesti.
  • Zlepšené sebavedomie. Zubné implantáty vám môžu vrátiť úsmev a pomôcť vám cítiť sa lepšie.
  • Zlepšené zdravie ústnej dutiny. Zubné implantáty nevyžadujú redukciu ostatných zubov, ako to robí zubný mostík. Pretože blízke zuby nie sú upravené tak, aby podporovali implantát, viac vašich vlastných zubov zostane nedotknutých, čím sa zlepší dlhodobé zdravie ústnej dutiny. Jednotlivé implantáty tiež umožňujú ľahší prístup medzi zuby, čím zlepšujú ústnu hygienu.
  • Trvanlivosť. Implantáty sú veľmi odolné a vydržia mnoho rokov. Pri dobrej starostlivosti mnohé implantáty vydržia celý život.
  • Pohodlie. Snímateľné zubné protézy sú práve to; odnímateľné. Zubné implantáty eliminujú nepríjemné nepohodlie pri odstraňovaní zubných protéz, ako aj potrebu špinavých lepidiel, ktoré ich udržia na mieste.

AKO ÚSPEŠNÉ SÚ ZUBNÉ IMPLANTÁTY?

Úspešnosť zubných implantátov sa líši v závislosti od toho, kde v čeľusti sú implantáty umiestnené, ale vo všeobecnosti majú zubné implantáty úspešnosť až 98%. Pri správnej starostlivosti (pozri nižšie) môžu implantáty vydržať celý život.

KTO MOŽE DOSTAŤ ZUBNÉ IMPLANTÁTY?

Vo väčšine prípadov môže každý, kto je dostatočne zdravý na to, aby podstúpil rutinnú extrakciu zuba alebo chirurgický zákrok v ústach, zvážiť zubný implantát . Pacienti by mali mať zdravé ďasná a dostatok kostí na uchytenie implantátu. Musia sa tiež zaviazať k dobrej ústnej hygiene a pravidelným návštevám u zubára. Silní fajčiari, ľudia trpiaci nekontrolovanými chronickými poruchami - ako je cukrovka alebo srdcové choroby - alebo pacienti, ktorí podstúpili radiačnú terapiu v oblasti hlavy/krku, musia byť hodnotení individuálne. Ak uvažujete o implantátoch, poraďte sa so svojím zubným lekárom, či sú pre vás vhodné.

POKRÝVA POISTENIE NÁKLADY NA ZUBNÉ IMPLANTÁTY?

Vo všeobecnosti zubné implantáty v súčasnosti nie sú kryté poistením zubov. Pokrytie v rámci vášho zdravotného plánu môže byť možné v závislosti od poistného plánu a/alebo príčiny straty zubov. Podrobné otázky týkajúce sa vašich individuálnych potrieb a ich vzťahu k poisteniu by ste mali prediskutovať so svojím zubným lekárom a poskytovateľom poistenia.

ČO ZAHŔŇA ZÍSKANIE ZUBNÉHO IMPLANTÁTU?

Prvým krokom v procese zubného implantátu je vypracovanie individuálneho liečebného plánu. Plán rieši vaše špecifické potreby a pripravuje ho tím odborníkov, ktorí sú špeciálne vyškolení a majú skúsenosti v oblasti ústnej chirurgie. Tento tímový prístup poskytuje koordinovanú starostlivosť založenú na možnosti implantátu, ktorá je pre vás najlepšia.

Následne sa implantát koreňa zuba, čo je malý kolík vyrobený z titánu, umiestni do kostnej jamky chýbajúceho zuba. Keď sa čeľustná kosť hojí, rastie okolo implantovaného kovového kolíka a bezpečne ho ukotví v čeľusti. Proces hojenia môže trvať od 6 do 12 týždňov.

Po pripojení implantátu k čeľustnej kosti sa k stĺpiku pripojí malý spojovací kolík - nazývaný podpera -, aby bezpečne držal nový zub. Na vytvorenie nového zuba alebo zubov váš zubár urobí odtlačky vašich zubov a vytvorí model vášho zhryzu (ktorý zachytáva všetky vaše zuby, ich typ a usporiadanie). Nový zub alebo zuby sú založené na tomto modeli. Náhradný zub, nazývaný korunka, je potom pripevnený k pilieru. Namiesto jednej alebo viacerých jednotlivých koruniek môžu mať niektorí pacienti na implantáte umiestnené nástavce, ktoré držia a podporujú snímateľnú zubnú protézu. Váš zubár tiež prispôsobí farbu nových zubov vašim prirodzeným zubom. Pretože implantát je zaistený v čeľustnej kosti, náhradné zuby vyzerajú, pôsobia a fungujú rovnako ako vaše vlastné prirodzené zuby.

AKO BOLESTIVÉ SÚ ZUBNÉ IMPLANTÁTY?

Väčšina ľudí, ktorí dostali zubné implantáty, hovorí, že postup zahŕňa veľmi málo nepohodlia. Počas procedúry je možné použiť lokálnu anestéziu a väčšina pacientov uvádza, že implantáty zahŕňajú menšiu bolesť ako extrakcia zuba .

AKO SA STARAŤ O ZUBNÉ IMPLANTÁTY?

Zubné implantáty vyžadujú rovnakú starostlivosť ako skutočné zuby, vrátane čistenia kefkou, zubnou niťou, vyplachovania antibakteriálnou ústnou vodou a pravidelných zubných prehliadok.